top of page

Chmura

Gdy chcesz sprawdzić jak aplikacja będzie działać w chmurze, nie musisz od razu za to płacić...

LoRaWAN to nie tylko urządzenia końcowe czy bramki, ale także, a może przede wszystkim serwer sieciowy (Network Server) oraz serwery aplikacyjne (application Servers). Oba te elementy są niezbędne do poprawnej pracy całego systemu i nad ich wyborem należy się poważnie zastanowić definiując w jakim modelu nasze siec ma pracować.

Serwery sieciowe

Zacznijmy od serwera sieciowego, który jest ,,mózgiem" całego systemu. To tutaj podejmowane są decyzje o przyłączeniu urządzeń końcowych do sieci, to tutaj podejmowane są decyzje jak sieć ma działań. Producenci oferują nam szereg opcji, możliwości, z których możemy skorzystać. My poznaliśmy, przetestowaliśmy kilka z nich i chętnie pomożemy Państwu w podjęciu właściwej decyzji. Aktualnie oferujemy następujące opcje:

  • SPN (Small Private Network) - jest to produkt oferowany przez firmę Kerlink. Zasada działania polega na tym, że serwer sieciowy zostaje uruchomiony bezpośrednio na stacji Kerlink. Czyli dane przetwarzane są lokalnie na urządzeniu i mogą w ogóle nie trafiać do chmury. Taki model znajduje zastosowanie, gdy pojawia się wymaganie, że dane zebrane przez sieć LoRaWAN nie mogą fizycznie opuszczać danego obiektu. Takie możliwości daje nam SPN. Co ciekawe, Kerlink umożliwia łączenie stacji w sieć do 20 stacji (1 urządzenie typu MASTER, na którym działa serwer sieciowy i 20 urządzeń typu SLAVE przesyłających dane do MASTERa).

  • Darmowe serwery sieciowe TTN (The Things Network). Bardzo często do przeprowadzenia testów korzystamy z serwerów TTN. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnego konta. Aktualnie platforma zrzesza ok 60 tysięcy członków, 5,5 tysięcy stacji w 137 krajach.

  • Komercyjny serwer sieciowy - na rynku funkcjonuje kilka firm oferujących komercyjne serwery sieciowe. Takie rozwiązania oferuje zarówno TTN, jak i Loriot, Actility i wiele innych. Chętnie pomożemy, doradzimy w dokonaniu właściwego wyboru.

  • Serwer sieciowy do instalacji na sprzęcie Klienta. Na stronie https://loraserver.io można znaleźć wersję open-source, którą można pobrać i uruchomić na lokalnej maszynie u Klienta. Chętnie podzielimy się naszymi doświadczeniami w tym obszarze.

  • Platforma Wanesy Management Center - jest to oferowana przez firmę Kerlink platforma, gdzie oprócz serwera sieciowego, użytkownik ma do dyspozycji szereg narzędzi do monitorowania, diagnozowania oraz zdalnej kontroli nad siecią LoRaWAN. Jest to narzędzie idealne dla firm, które sprawują kontrolę nad sieciami, gdzie pracuje kilkadziesiąt-kilkaset stacji Kerlink.

Serwery aplikacyjne

Serwer aplikacyjny jest elementem systemu, do którego trafiają dane (payload), które są najbardziej interesujące dla Klienta końcowego sieci LoRaWAN. To tutaj przy użyciu kluczy Application Session Key (AppSKey) deszyfrowane są dane. Tutaj też następuje ich przetwarzanie, gromadzenie oraz wizualizacja. Istnieje możliwość aby serwer aplikacyjny pracował fizycznie na tym samym sprzęcie co serwer sieciowy. Mogą także działaś jako dwa niezależne urządzenia. Na rynku dostępnych jest także szereg komercyjnych rozwiązań serwerów aplikacyjnych, takich jak: Amazon Web Services, IBM Bluemix, Windows Azure i wiele innych. Dodatkowo podmioty oferujące serwery sieciowe, bardzo często proponują swoim Klientom skorzystanie z ich rozwiązań serwerów aplikacyjnych. W zdecydowanej większości serwisy oferujące serwery aplikacyjne udostępniają API (Websocket, REST, itp.) dla Klienta końcowego, dzięki któremu może on wydostać dane z serwera dla własnej aplikacji.

Zapytaj o szczegóły techniczne powiązania chmury Cloud Services z LoRaWAN >>

bottom of page