top of page

Zdalny odczyt liczników energii elektrycznej działających w sieci LoRaWAN w Niemczech

Niniejszym, za firmą Kerlink prezentujemy case-study z wykorzystania sieci LoRaWAN do odczytów liczników energii elektrycznej, opracowanych przez firmę Digimondo.


Digitalizacja i otwarcie rynków energii elektrycznej na konkurencję zaowocowało nowymi rozwiązaniami do monitorowania zużycia energii i nowymi modelami biznesowymi w branży energetycznej. Doprowadziło to do powstania nowych technologii umożliwiających zdalny odczyt liczników. Istnieją jednak okoliczności, gdzie zdalny odczyt był do tej pory niemożliwy ze względu na niesprzyjające warunki. Liczniki energii często instalowane są w piwnicach domów. Umiejscowienie licznika w piwnicy sprawia, że zdalny odczyt za pomocą technologii RF jest mocno utrudniony, ze względu na ograniczoną propagację sygnału. 


Z kolei odczyt z wykorzystaniem sieci komórkowej wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat abonamentowych.


Kilka lat temu prowadzone były prace zdalnego odczytu liczników z wykorzystaniem technologii PLC (odczyt poprzez sieć energetyczną) jednakże praktyka pokazała, że wraz z pojawieniem się wielu urządzeń energooszczędnych korzystających z zasilaczy impulsowych (np. żarówki LED) zakłócenia harmoniczne utrudniają taką transmisję danych.


Aby sprostać wyzwaniom zdalnego odczytu liczników energii elektrycznej bazujących na transmisji danych z wykorzystaniem sieci loRaWAN, liczniki komunikują się z wykorzystaniem stacji Kerlink - Wirnet Station.


W Niemczech, w mieście Gehrden i okolicach zainstalowano ponad 1100 inteligentnych liczników energii elektrycznej. Do ich obsługi wykorzystywanych jest 17 bram Kerlink Wirnet Station. Dane z liczników gromadzone są w czasie bliskim do rzeczywistego w systemie opracowanym dla firmy energetycznej przez firmę Digimondo.


Firma Digimondo opracowała także aplikację dla użytkowników końcowych liczników energii, która aktualizuje dane o zużyciu co 15 minut. 


Sieć LoRaWAN została wybrana do tego projektu ze względu na zasięg liczony w kilometrach, doskonałą propagację i odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, pozwalające na pracę w gęstej zabudowie, oraz pracę w otwartym paśmie bez ponoszenia opłat abonamentowych.

 

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia Portalu zakupowego B2B firmy JM elektronik, gdzie znajdą Państwo m.in. gatewaye LoRaWAN firmy Kerlink w bardzo atrakcyjnych cenach>>

Digimondo licznik.png
Kerlink_wirnet_station_próba.png
bottom of page