Microchip

WLR089U0

Microchip WLR089U0 small.png

WLR089U0 to zaprojektowany przez Microchip niezwykle energooszczędny moduł bazujący na 32-bitowym mikrokontrolerze ATSAMR34J18 posiadającym wbudowany transceiver radiowy mogący pracować z modulacją LoRa, (G)FSK, (G)MSK i OOK. Rdzeń to 32-bitowy ARM Cortex-M0+, oferujący:

 • 256kB pamięci FLASH

 • 40kB pamięci SRAM (w tym 8kB podtrzymywanej bateryjnie)

Moduł zintegrowany jest na niewielkiej (17 x 13.5mm) płytce PCB.

Podczas pracy w trybie uśpienia układ pobiera około 800nA prądu, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w urządzeniach zasilanych za pomocą baterii, takich jak sensory temperatury, wilgotności, zużycia mediów (wody, gazu, prądu), itp.

 

Moduł daje konstruktorowi możliwość wykorzystania:

 • 4 interfejsów SERCOM - jest to uniwersalny szeregowy interfejs, który zależnie od wymagań może pracować jako: I2C /SPI / UART / LIN,

 • 7 12-bitowych kanałów ADC,

 • 2 komparatory analogowe.

Moduł obsługuje modulacje LoRa, FSK, MSK i OOK, zapewnia moc nadawania do 18.6dBm oraz czułość odbiornika do -136dBm. Działa w zakresie częstotliwości od 863MHz do 928MHz i posiada certyfikaty FCC, IC i RED.

 

W oparciu o moduł WLR089U0 firma Microchip przygotowała również zestaw ewaluacyjny WLR089 Xplained Pro (EV23M25A) umożliwiający łatwe przetestowanie możliwości układu.

 

 

Darmowe środowisko Atmel Studio wraz z narzędziem Atmel START pomoże wygenerować biblioteki z kodem znacząco skracając czas przygotowywania projektów, a jego wygodny interfejs graficzny w prosty sposób pozwala uruchomić i przetestować peryferia oraz funkcjonalności mikrokontrolera. Ponadto Atmel START posiada gotowe przykłady oprogramowania dla prawie wszystkich rodzin układów Microchip, dzięki czemu nie potrzeba specjalistycznej wiedzy ani umiejętności, aby uruchomić nawet bardziej skomplikowane, gotowe projekty.

Zastosowania:

 • systemy bezpieczeństwa

 • logistyka i śledzenie dostaw

 • system zarządzający miejscami parkingowymi

 • zarządzanie budynkami i obiektami

 • monitorowanie środowiska

 • inteligentne systemy pomiarowe i wykrywanie wycieków

 • systemy nawadniające

 • inteligentny asystent w mieszkaniu

 • monitorowanie warunków na uprawach rolnych

Najważniejsze informacje w skrócie:

 • Bardzo wysoka energooszczędność (w trybie sleep moduł pobiera około 800nA),

 • Oparty na energooszczędnej rodzinie mikrokontrolerów SAM R34/35,

 • Posiada 256kB pamięci Flash i 40kB pamięci RAM,

 • Praca w zakresie częstotliwości - od 863MHz do 928MHz,

 • Zaprojektowane na niewielkich rozmiarów (17 mm x 13.5 mm) płytce PCB,

 • Posiada certyfikaty FCC, IC and RED,

 • Zasilany jest napięciem od 1.8 do 3.3V,

 • Zakres temperatury pracy –40°C do 85°C.

Schemat blokowy układu

 

Szczegółowy opis układu:

 

ATSAMR34J18B to niezwykle energooszczędny mikrokontroler wyposażony w transceiver UHF. Bazuje on na 32-bitowym procesorze ARM Cortex-M0+ o maksymalnym taktowaniu 48MHz. Oferuje także 256kB pamięci Flash, 32kB pamięci SRAM i 8kB energooszczędnej pamięci SRAM. Technologie zarządzania energią takie jak SleepWalking, oraz niski pobór mocy przez peryferia pozwalają na pracę przy bardzo niewielkich wartościach napięć zasilania. Transceiver UHF wspiera modulację LoRa oraz FSK. Komunikacja LoRa jest optymalizowana pod kątem zużycia energii w zależności od odległości między urządzeniami, które wymieniają się informacjami. Transceiver może działać w paśmie częstotliwości od 863MHz do 928MHz. Maksymalna moc transmitera bez wzmacniaczy sygnału to +18.59dBm. Jeśli moduł pracuje i wykorzystuje stos LoRaWAN, częstotliwość pracy, moc nadawania i pozostałe parametry radiowe zdefiniowane zostały w specyfikacji LoRaWAN (dokument Regional Parameters standardu LoRaWAN). Układ wyposażony został w precyzyjne, energooszczędne oscylatory wewnętrzne. Jeśli jest taka potrzeba można również podłączyć do układu zewnętrzne źródła zegara. Zmiana źródła zegara może być konfigurowana w biegu w celu pracy na różnych częstotliwościach, umożliwiając oszczędzanie energii. Wewnętrzne peryferia mogą korzystać z różnych zegarów, odpowiednio do wymagań projektu.


ATSAMR34J18B wspiera poniższe ustawiane tryby uśpienia mikrokontrolera:

 • Standby – wszystkie zegary i funkcjonalności są zatrzymywane za wyjątkiem tych, które zostaną zaprogramowane do dalszej pracy w tym trybie. Ponadto cała zawartość logiczna oraz zawartość pamięci RAM zostają zachowane,

 • Backup – wprowadza mikrokontroler w stan najniższego możliwego zużycia energii. W tym trybie urządzenie jest całkowicie wprowadzane w stan uśpienia. Wbudowany regulator jest wyłączany, a system zarządzający energią pozwala zachować stan wejść/wyjść na liniach oraz uniemożliwia zmianę ich stanu, dopóki mikrokontroler znajduje się w stanie uśpienia.

ATSAMR34J18B wspiera mechanizm SleepWalking umożliwiającą kilku peryferiom wybudzić się na wcześniej zaprogramowanych konkretnych warunkach, zatem umożliwia wykonanie niektórych wewnętrznych operacji, jak transfer DMA i/lub wybudzenie procesora tylko kiedy jest to konieczne - dla przykładu, kiedy próg pomiaru ADC zostanie przekroczony lub kiedy wynik jest gotowy do konwersji.

 

Event system wspiera obsługę zdarzeń synchronicznych i asynchronicznych, umożliwia peryferiom wysyłanie, odbieranie i reagowanie na informacje nawet w trybie Standby. ATSAMR34J18B posiada dwa programowo wybierane poziomy wydajności (PL0 i PL2), co umożliwia użytkownikowi pracę na najniższym możliwym napięciu dla konkretnej częstotliwości pracy. Urządzenie wykorzystuje technikę polegającą na wyłączenia niektórych obszarów logicznych w celu zminimalizowania zużycia prądu, podczas zachowywania swoich stanów logicznych. Ta technika jest całkowicie wspierana przez część sprzętową urządzenia. Pamięć Flash może zostać przeprogramowana przez interfejs Serial Wire Debug (SWD). Ten sam interfejs może również być wykorzystany do nieinwazyjnego debugowania kodu aplikacji. ATSAMR34J18B to urządzenie z pełnym wsparciem od strony narzędzi programistycznych wliczając w to kompilatory języka C, debugery, symulatory, programatory, a także zestawy ewaluacyjne.

Informacja katalogowa i możliwość zakupu>>

Rzut na płytkę z modułem WLR089U0.png
WLR089 Xplained Pro (EV23M25A) screen.pn
Schemat blokowy układu WLR089U0.png