top of page

LoRaWAN wspomaga walkę z wyciekami wody

Przedstawiamy nowy przypadek wykorzystania technologii LoRaWAN w szwedzkim mieście Lund.

W 2018 roku ok 200 zagranicznych studentów nie mogło wprowadzić się do swoich pokoi z powodu uszkodzenia ich przez wodę i wilgoć. Problemem była cieknąca woda, która powoli, stopniowo przenikała w kolejne mieszkania, powodując powstanie zaduchu i pleśni na ścianach.

Można się zastanawiać, czy gdyby wyciek wody wykryto odpowiednio szybko, udałoby się zapobiec powstałej awarii i powstałym uszkodzeniom. Odpowiedź jest oczywista.

 

Wykrywanie wycieków wody i alarmowanie o tym zdarzeniu odpowiednich osób w czasie rzeczywistym jest idealnym przykładem rozwiązania IoT. Możemy sobie wyobrazić scenariusz wyłączenia dopływu wody, gdy system wykryje wyciek lub nienaturalnie podwyższoną wilgotność w pomieszczeniu.

 

Firma Sensative proponuje wykorzystanie dedykowanych czujników do monitorowania wszelkich oznak wycieków wody w czasie rzeczywistym. W przedstawionym case study czujniki MS + Drip połączone są z aplikacją pracującą w chmurze z wykorzystaniem transmisji bezprzewodowej w sieci LoRaWAN. Czujniki Sensative wyposażone są w zasilanie bateryjne, co pozwala na wieloletnią pracę urządzenia.

Warto podkreślić, że koszt wyposażenia hotelu, pensjonatu, pensjonatu czy biurowca w czujniki wykrywające wyciek jest zdecydowanie niższy niż koszt remontu w wyniku zalania pokoi wodą.

W tym przypadku okazało się, że Szwed mądry jest po szkodzie. Życzymy wszystkim naszym Klientom i Sympatykom, aby tym razem Polak mądry był przed szkodą, wykorzystując możliwości sieci LoRaWAN oraz pracujących w niej czujników.

Zachęcamy do wykorzystania technologii transmisji danych LoRaWAN, której zaletą jest niski koszt wdrożenia oraz wysoka skalowalność systemu, do wykorzystania w Państwa aplikacjach Smart City / Smart Home / Smart Buidling / Smart Metering.

Atrakcyjne ceny gateway LoRa umożliwiają budowę sieci LoRaWAN bez konieczności angażowania operatora telekomunikacyjnego.

Zapoznaj się ze stacjami bazowymi Kerlink znajdującymi się w ofercie JM elektronik>>

Zapoznaj się z ofertą czujników Adeunis dostępnych w JM elektronik>>

Artykuł inspirowany: Thriving students need a smart city - Sensative

Case Study cieknący kran LoRaWAN stopka.jpg
bottom of page