top of page

Aby nigdy nie zabrakło piwa

Poniższy przykład z dalekiej Australii świadczy o tym, że tylko wyobraźnia może nas ograniczać w zastosowaniu technologii LoRaWAN do praktycznych celów. Absolwent Uniwersytetu Wollongong opracował sposób komunikowania się beczki piwa z jej właścicielem tak, aby sama zasygnalizowała, że kończy się jej zawartość… 

 

W gorącej Australii właściciele barów i hoteli borykali się z problemem zapewnienia niezaburzonego dostępu do tego jakże pożądanego w upalnym klimacie trunku. Beczki piwa, zwłaszcza rzemieślniczego wyczerpywały się szybko, a zanim pojawiła się nowa dostawa mijało kilka dni. Restauratorzy uskarżali się również na odwrotny problem - zalegania beczek piwa na magazynie, co powodowało, że piwo stawało się nieświeże, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku piw rzemieślniczych. Ogólnie rzecz ujmując dzienne zapotrzebowanie na piwo może się zmieniać i nie zawsze harmonogram dostaw zdawał egzamin. Browar rzemieślniczy z Wollongong postawił sobie więc cel, aby nigdy więcej nie było pubu bez piwa a piwo zawsze było świeże. Browar rozpoczął współpracę ze start-upem Binary-Beer, aby opracować sposoby mierzenia ilości piwa w beczkach. 

 

Korzystając z sieci LoRaWAN, inteligentne beczki informują także o ich temperaturze i lokalizacji. Takie rozwiązanie pozwala śledzić browarom ich beczki, sprawdzać ile jest w tych beczkach piwa i jak długo znajdują się poza browarem. Jeśli browar zauważy, że pewna beczka była przez długi czas gorąca, a jest w niej ciemne piwo, to prawdopodobnie właściciel pubu nie zechce jej dłużej trzymać i mogą ją po prostu odebrać, zanim piwo straci swoje walory smakowe. Co więcej, jeśli w pubie zalega kilka beczek z piwem, browar je odbierze i prześle do baru, w którym tego piwa brakuje. 

 

Technologia LoRaWAN jest idealnie dopasowana do miasta Wollongong, które z jednej strony jest ograniczone skarpą, a z drugiej oceanem. Wystarczyła więc niewielka liczba bramek, aby zapewnić zasięg z sąsiadującym miastem Austinmer oraz Shellharbour. Koszt jest niski, ponieważ nie ma potrzeby angażowania operatora telekomunikacyjnego, a czujniki zasilane bateryjnie mogą kontynuować transmisję danych przez kilka lat. 

 

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia Portalu zakupowego B2B firmy JM elektronik, gdzie znajdą Państwo bramki dostępowe firmy Kerlink>> oraz czujniki firmy Adeunis>>, które służą między innymi do pomiaru temperatury oraz poziomu cieczy. Inżynierowie JM elektronik testują właśnie czujniki lokalizacji, które wkrótce ukażą się w ofercie firmy.

Źródło: Internet of Things project ensures the beer keeps flowing - iAccelerate

Beczka piwa LoRa 1.jpg
bottom of page