Właściciel sieci hotspotów Helium ze Śląska podzielił się swoimi doświadczeniami z jej budowy. Poczynając od historii, powodów dla których zainteresował się HNT, poprzez przybliżenie zasad pozyskiwania kryptowaluty, wyboru miejsca, koparki, anteny aż po prezentację efektów, wniosków i rad dla początkujących górników.

1. Historia Helium

 

Założycielami projektu są Shawn Fanning, Sean Carey i Amir Haleem. Shawn Fanning odniósł już sukces w innowacjach na skalę światową zakładając sieć Napster. Jego charyzma oraz pomysł na budowę globalnej sieci LongFi przekonała inwestorów finansowych, którzy zainwestowali w Helium Network Token (HNT) już ponad 540mln USD. Kryptowaluta debiutowała na giełdzie kryptowalut w roku 2016 i od tamtego czasu notuje wzrost.

 

Sieć Helium została stworzona przez amerykańska firmę Helium Systems w 2013 roku w celu zbudowania pierwszej na świecie bezprzewodowej sieci IoT typu peer-to-peer. Jako wiodącą technologię wybrano wówczas LoRaWAN.

​2. Dlaczego Helium jest kryptowalutą pożyteczną społecznie 

Wydobywanie kryptowaluty Helium związane jest z niewielkim zużyciem energii, ponieważ premiowany jest zasięg, dostępność sieci i transmisji danych.

Każde wykopane Helium to potwierdzenie dostępności sieci dogodnej dla urządzeń IoT, a te odpowiadają za poprawę jakości życia ludzi.

Internet Rzeczy staje się bowiem coraz bardziej popularny. Coraz to więcej użytkowników decyduje się na stosowanie urządzeń w standardzie komunikacyjnym LoRaWAN, w którym pracuje sieć LongFi.

3. Zasady pozyskiwania Helium

Poniżej przedstawię najważniejsze informacje dotyczące kryptowaluty HNT:

 • Helium ma ograniczoną podaż, która wynosi 223 miliony HNT. Co dwa lata występuje tzw. Halving, czyli wzrost trudności wydobycia. W ciągu 1 i 2 roku istnienia sieci wydobyto po 60 mln HNT/rok. Po tym czasie w roku 3 i 4 wydobyte zostanie 30 mln HNT/rok itd. 

 • Firma Helium Systems stworzyła technologię LongFi. Jest to połączenie protokołu bezprzewodowego LoRaWAN i technologii blockchain Helium. 

 

 

 

 • Emisja podaży będzie się zmniejszać co 2 lata o połowę aż do osiągnięcia poziomu maksymalnego podaży. [Zdjęcie 1,2];

 • Z biegiem czasu nagrody za wydobycie nie będzie stanowić mechanizm PoC (Proof od Coverage), który jak sama nazwa wskazuje premiuje hotspoty za to, że pokrywają nowe tereny. Z biegiem czasu hotspoty będą zarabiać przez to, że będzie „wykonywany” przez nie transfer danych.

 • HNT nie jest używane do wnoszenia opłat sieciowych. Opłaty transakcyjne na Helium są uiszczane w kredytach danych (Data Credits (DC)). DC są tworzone poprzez „spalanie” HNT i są powiązane z USD w stosunku 100 000 : 1. Spalanie 1HNT daje nam 100 000 DC.

 • HNT wykazuje charakter deflacyjny.

 • DC są niezbywalne i nie można ich z powrotem przekonwertować na HNT

 • Użytkownicy sieci mają wpływ na dalszy jej rozwój. Dzięki HIP (Helium Improvement Proposals) pomysły są przedstawiane społeczności, a te następnie poddawane są pod głosowanie. 

 

4. Jakie miejsce wybrać na zamontowanie hotspota?

 

Jest to najważniejsze pytanie dla każdego, kto rozważa zainwestowanie w urządzenie wydobywające Helium. W mojej ocenie od wyboru lokalizacji zależy 90% sukcesu. Najważniejszą kwestią jest zrozumienie, w jaki należy lokalizować hotspoty w „harmonii” z innymi działającymi już w sieci LongFi. Niestety bez zrozumienia podstaw funkcjonowania sieci nie możemy się zabierać za stawianie naszych koparek, bo możemy zaszkodzić innym użytkownikom sieci, a sami nie uzyskać satysfakcjonującego zwrotu z inwestycji.  
 

Na stronie: https://explorer.helium.com/ zobaczymy jaka jest sytuacja w naszym miejscu zamieszkania. Możemy znaleźć się w kilku sytuacjach:

 

 • „Pustynia” czyli w promieniu kilkudziesięciu kilometrów brak jest jakiegokolwiek innego hotspotu (w Polsce jest sporo takich miejsc) 

 • Aglomeracje (zbiór kilku miast np. Gliwice, Zabrze, Bytom, Katowice) w których jest dużo hotspotów;

 • Miasta średniej wielkości w których występuje 20/30 hotspotów, lecz w dalszym sąsiedztwie jest ich brak (np. Busko-Zdrój, Nowa Dęba, Radom, Koszalin, Radomsko, Jarosław (okolice Rzeszowa).

 

Po wyjaśnienie pojęć pustynia, aglomeracje, miasta średniej wielkości zapraszamy na stronę >>

 

5. Jaki Hotspot/Gateway/Bramkę sieciową wybrać? Zewnętrzną czy wewnętrzną?

 

W celu zmaksymalizowania zarobków najlepszą opcją jest wybór gatewaya zewnętrznego, do którego możemy podpiąć antenę zewnętrzną. W przypadku takiej konfiguracji jesteśmy w stanie zmaksymalizować nasz zasięg (co za tym idzie „widzieć” dużo hotspotów) dzięki czemu możliwe jest realizowanie jak największej ilości zadań PoC. 

 

Nie należy jednak dyskredytować gateweyów wewnętrznych. Je też możemy stosować do PoC, lecz w takich okolicznościach ważna jest możliwość dodania anteny zewnętrznej. 

 

Hotspoty wewnętrzne w przyszłości mogą bardzo dobrze funkcjonować w ramach premiowania Network Data Transfer. Bramka zamontowana w dużym budynku, w którym jest szansa, że w przyszłości znajdą się duże ilości sensorów LoRaWAN pozwoli uzyskać zadowalające przychody HNT. 

 

6. Jeśli antena, to jaka?

 

Dla poprawienia zasięgu sieci LongFi warto zastanowić się nad opcją wykorzystania zewnętrznej anteny. Profesjonalni dostawcy hotspotów są w stanie doradzić i dostarczyć kompatybilne anteny zewnętrzne. 

 

W przypadku firmy Kerlink, z której sam korzystam, sprawa doboru anteny jest ułatwiona. Kerlink iStation ma wbudowaną antenę wewnętrzną, a dodatkowo do wyboru mamy anteny dookólne 3dBi oraz 6dBi, a kabel antenowy mamy w zestawie wraz z anteną. Oprócz anten dookólnych można zakupić także anteny kierunkowe. 

 

Sytuacja jest trochę inna, gdy np. chcemy zainstalować hotspotaw domu, a samą antenę wystawić na zewnątrz. Wtedy będziemy potrzebować dłuższego przewodu. Z mojego rozeznania wynika, że parametry transmisji spełnia kabel koncentryczny LMR-400, który jest dopasowany falowo, przez co charakteryzuje się niską stratnością nawet przy większej odległości.

7. Doświadczenia w budowie sieci

Zaczynałem od jednego urządzenia. Połączenie z Internetem przeprowadziłem w oparciu o kabel Ethernet. Warto nadmienić tutaj, że zastosowanie hotspotów z kartą SIM, gdzie Internet udostępniany jest poprzez sieć LTE, jest rozwiązaniem w mojej ocenie trudniejszym w eksploatacji. Przy korzystaniu z Internetu komórkowego zauważałem spowolnienie pracy hotspotów, związane z ustalaniem połączeń karty SIM z siecią LongFi. Karty SIM muszą bowiem zapewniać stałe IP, co nie jest takie oczywiste, gdyż stałe IP jest usługą realizowaną (lub nie realizowaną) przez operatora telekomunikacyjnego.

Urządzenie zostało zamontowane na kominie (najwyższy punkt), na kilkupiętrowym budynku (~28 metrów), w miejscu, gdzie nikomu nie psuję transmit scale’a. Zastosowałem w tym przypadku Kerlink Wirnet iStation wraz z anteną dookólną 6dBi. Wybrałem taką antenę, ponieważ miejsce znajduje się praktycznie w centrum miasta, więc jestem w stanie skomunikować się ze wszystkimi koparkami w okolicy.

Kolejne urządzenia także lokalizowałem na dachach i na kominach budynków, także zapewniając stałe połączenie z siecią Ethernet.

 

8. Podsumowanie

Dużo wiedzy na temat sieci Helium jest łatwo dostępne w Internecie. W dosyć swobodny sposób można znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

W celu pogłębiania wiedzy, dobrym miejscem są dwa kanały na Discordzie:

 

Należy pamiętać zawsze o tym, że inwestycje w kryptowaluty są obarczone ryzykiem i finalnie każdy jest odpowiedzialny za swoje decyzje finansowe, że trzeba podejść do budowy sieci LongFi jak do każdej inwestycji, na chłodno, z przysłowiową głową na karku.

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem>>

HNTmining.png
HNT3zdjecia2.png